Co warto kupić podczas wakacji w Grecji?

Grecja jest krajem bardzo chętnie odwiedzanym przez Polaków. Z urlopu przeważnie chcemy przywieźć wyjątkowe pamiątki, które będą nam się kojarzyły z przyjemnie spędzonym czasem. Warto jeszcze przed wyjazdem zastanowić się oraz zrobić listę rzeczy godnych uwagi. Wybieranie byle czego na miejscu, w pośpiechu, spowoduje tylko, że będziemy niezadowoleni z zakupów bądż też trafimy na produkty niskiej jakości.

Greckie smakołyki

Śniadanie w GrecjiJednym z najpopularniejszych greckich przysmaków są oliwki. Wytwarza się z nich słynną oliwę z oliwek. Jest to podstawowy składnik tutejszej kuchni, wykorzystywany praktycznie do wszystkiego. Dlatego też w sklepach możemy trafić na produkty różnej jakości. Zanim więc dokonamy zakupu, warto sprawdzić butelkę. Najlepsza oliwa to ekstra partheno eleolado, sprzedawana w ciemnych butelkach z widoczną datą butelkowania. Z pewnością dostaniemy ją w małych wioskach od lokalnych producentów. Przy okazji będziemy mogli nabyć dzbanuszek do przechowywania oliwy. Jeśli nie zamierzamy z niego korzystać, to będzie doskonałym pomysłem na prezent.

Greckie pistacje i orzechy pinii to przysmaki, które warto zabrać ze sobą do kraju. Najlepiej poszukać sklepiku działającego w pobliżu plantacji. Wtedy zyskujemy gwarancję, że orzechy będą świeże oraz dobrej jakości. Miłośnicy sera z pewnością będą chcieli porównać grecką fetę z produktami dostępnymi w kraju. Jeśli zdecydujemy się na większe zakupy, to wybierajmy sery pakowane próżniowo. W ten sposób przywieziemy je do domu w dobrym stanie. Z greckich słodyczy możemy polecić Loukoumi – są to niewielkie kosteczki posypane cukrem pudrem. Dostępne są w różnych smakach, w zależności od miejsca, w którym są produkowane.

Ciekawe pamiątki

Nie każdy wie, że z oliwy wyrabia się bardzo dobre kosmetyki. Do Polski możemy przywieźć ze sobą mydła, kremy, balsamy czy maseczki, które wprowadzą nieco greckiej atmosfery do naszej łazienki. Będą także idealnym prezentem dla najbliższych.

Grecja obfituje w przepiękne widoki oraz malownicze krajobrazy. Jeżeli chcemy chociaż trochę z tego zabrać do domu, to bez problemu znajdziemy bogaty wybór kalendarzy, pocztówek czy albumów z fotografiami przedstawiającymi urokliwe miasteczka, morze, plaże oraz klify. Takich produktów raczej nie dostaniemy w polskich księgarniach, dlatego warto je kupić na miejscu.

W sklepach i na targach łatwo trafić na wysokiej jakości wyroby ze skóry – płaszcze, torebki oraz kurtki. Ceny często są bardzo atrakcyjne, zwłaszcza w porównaniu z krajowymi, dlatego poświęcenie kilku godzin na znalezienie oraz zmierzenie ubrania, które się nam podoba, może być dobrym pomysłem.

Dużą popularnością cieszą się także wyroby z drewna oliwnego. Rzemieślnicy wykonują z niego misy, kubki, talerze, a także ozdobne figurki. Aby mieć pewność, że kupujemy towar od lokalnego producenta, a nie wytwarzany masowo w fabryce, warto poszukać mniejszych sklepików z dala od głównych ulic. Polecamy także ręcznie malowane wyroby ceramiczne, które z pewnością będą doskonałą ozdobą każdego mieszkania.