Jak prawidłowo spakować się na urlop za granicą?

Wakacje za granicą to cudowny czas wypoczynku, relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Warto jednak odpowiednio przygotować się do takiego wyjazdu, aby uniknąć przykrych sytuacji na miejscu. Jedną z kwestii, którą należy dokładnie przemyśleć i zaplanować jest zawartość bagażu. Co warto spakować na zagraniczny urlop, a co może okazać się absolutnie zbędne podczas wakacji?

Dokumenty i pieniądze

Wybierając się w podróż za granicę, w żadnym wypadku nie można zapomnieć o dokumentach. W bagażu powinien znaleźć się dowód osobisty oraz paszport niezbędny poza granicami Unii Europejskiej, a w przypadku osób niepełnoletnich także na jej terenie. Wyrobienie paszportu trwa około dwóch miesięcy i jest możliwe w najbliższym Urzędzie Paszportowym. Przed wycieczką do krajów tropikalnych, warto także zaszczepić się na choroby, takie jak błonica, tężec czy żółtaczka i oczywiście zabrać ze sobą aktualną książeczkę szczepień.

Dokumenty na wyjazdPodczas zagranicznego urlopu równie istotne jak dokumenty są pieniądze. Przed wyjazdem do konkretnego kraju należy zapoznać się z walutą obowiązującą na jego terenie i spakować potrzebną kwotę po uprzednim wymienieniu jej w kantorze. Warto pamiętać, że w niektórych państwach istnieje zakaz wywożenia waluty poza granice kraju, dlatego zakup gotówki może się odbyć wyłącznie na miejscu.

Kosmetyki, środki higieny i lekarstwa

Osoby, które planują urlop za granicą powinny zaopatrzyć się w podstawowe artykuły kosmetyczne i środki higieniczne, czyli szampon do włosów, szczoteczka i pasta do zębów, żel pod prysznic oraz dezodorant. Warto pamiętać, że miejsce w bagażu jest dosyć ograniczone, dlatego zabieranie ze sobą zbyt dużej ilości kosmetyków do makijażu czy balsamów i kremów do ciała nie ma sensu, szczególnie w przypadku krótkiej podróży. Na wakacjach warto także mieć przy sobie kremy z wysokim filtrem i środki przeciwko ukąszeniom insektów.

Każdy wyjazd niesie za sobą ryzyko niespodziewanego wypadku lub choroby, dlatego w walizce warto mieć apteczkę z kompletem niezbędnych lekarstw i środków opatrunkowych. Należą do nich m.in. leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, węgiel leczniczy, krople żołądkowe, bandaże, opatrunki i środki odkażające. Nie należy oczywiście zapominać o lekach, które muszą na co dzień przyjmować osoby cierpiące na różnego rodzaju choroby przewlekłe. Przy chorobie lokomocyjnej sprawdzą się również odpowiednie tabletki.

Gadżety przydatne w podróży

Ładowarka telefoniczna, powerbank, odtwarzacz muzyki i słuchawki to tylko niektóre z gadżetów, które mogą okazać się bardzo przydatne podczas wakacji za granicą. Do walizki warto również wrzucić ciekawą książkę, aparat fotograficzny pozwalający na zrobienie zdjęć z wakacji czy karty do gry, które umilą wolne chwile w czasie podróży. Wybierając się do kraju o gorącym, tropikalnym klimacie, należy także pamiętać o okularach przeciwsłonecznych i kapeluszu, który ochroni głowę przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. W ten sposób wakacje będą nie tylko udane, ale również w pełni bezpieczne.