Pakuj się z głową – czego nie spakujesz na urlop za granicą

Istnieją różne typy podróżników. Jedni to minimaliści, którym na wakacjach wystarcza ręcznik i strój kąpielowy. Inni lubią być przygotowani na każdą sytuację. Bez względu na to, do której grupy należysz, zawsze warto wiedzieć, co robić, by nie zabierać ze sobą w podróż zbędnych rzeczy.

Bez niepotrzebnego nadbagażu

Sprawdź, co oferuje Twój hotel. Ręczniki, suszarka do włosów, podstawowe kosmetyki – znajdziesz je na wyposażeniu większości współczesnych obiektów noclegowych. Im wyższy standard, tym więcej udogodnień znajdziesz w pokoju. Nie zabieraj ze sobą czegoś, do czego dostęp będziesz mieć na miejscu.

Nadbagaż

Wersja mini

Bierz miniaturki. Jeżeli wybierasz się na tygodniowy urlop, nie potrzebujesz całej butelki perfum czy kremu. W drogeriach kupisz specjalne małe opakowania, w które możesz przelać swoje kosmetyki. Zbieraj też próbki – będą pasować idealnie do wakacyjnej kosmetyczki.

Ostrożnie z gotówką

Pamiętaj, że w zdecydowanej większości kurortów turystycznych jest dostęp do bankomatów. Prawie wszędzie zapłacisz też kartą. Może będzie to nieco droższe, ale nie ma ryzyka, że zostaniesz okradziony lub zgubisz znaczną sumę pieniędzy.

Czego nie zabierzesz do samolotu?

Nie bierz ze sobą rzeczy, których i tak nie wniesiesz do samolotu. Dokładnie przejrzyj regulamin lotniska. Znajdziesz tam listę zakazanych na pokładzie przedmiotów (będą to np. noże, kijki golfowe, zabawki dziecięce imitujące broń). Przy przejściu przez odprawę pasażerowie wyrzucają też ogromne ilości napojów i płynnych kosmetyków. W bagażu podręcznym możesz mieć jedynie pojemniki z płynami, których pojemność nie przekracza 100 ml (w sumie nie więcej niż litr). Jeśli chcesz wziąć na pokład wodę, kup ją dopiero po przejściu przez punkty kontroli.

Lokalne prawo

Dowiedz się, czego nie można wwozić do kraju, do którego się udajesz. Informacje znajdziesz na przykład w przepisach celnych na stronie internetowej ambasady danego państwa. Często istnieją przepisy dotyczące ilości wwożonych używek – alkoholu, papierosów, ale też kawy czy herbaty.

Przestrzegając powyższe zasady, z pewnością unikniesz nadbagażu i niepotrzebnego, przedurlopowego stresu.