Co robić i zwiedzać podczas dwutygodniowego pobytu w Hiszpanii?

Hiszpania jest krajem niezwykle różnorodnym i wielobarwnym. Z tego powodu tak chętnie jeżdżą do niej Polacy. Z jednej strony leży w naszym kręgu kulturowym, oferuje wiele luksusów i udogodnień, a z drugiej kusi nieco egzotyczną atmosferą, imponującymi zabytkami oraz pysznym jedzeniem. Zanim tam pojedziemy, warto zrobić sobie w głowie listę rzeczy, które warto zobaczyć i spróbować na miejscu. Czternaście dni to idealny okres, aby nieco lepiej poznać ten wyjątkowy kraj.

Najpopularniejsze atrakcje Hiszpanii

AlhambraHiszpania to przede wszystkim kraj znany ze swoich plaż i doskonałych warunków do wypoczywania w promieniach gorącego słońca. Jeżeli tak wyobrażamy sobie idealny urlop, to powinniśmy pojechać do Barcelony. Nie jest to największe miasto w Hiszpanii, ale zdecydowanie najbardziej znane. Nic dziwnego, znajdziemy tu tak wiele ciekawych atrakcji, że z pewnością nie będziemy się nudzić. Panuje tu atmosfera nieustającej zabawy. Z jednej strony mamy rozległe plaże z kąpieliskami, możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego i znakomitymi restauracjami wzdłuż wybrzeża, a z drugiej oryginalne zabytki, z których najchętniej odwiedzane, to budowle zaprojektowane przez Gaudiego.

Warto odwiedzić wciąż nieukończony kościół Sagrada Familia. Należy jednak liczyć się z długimi kolejkami, ponieważ to zdecydowanie najbardziej znana budowla w mieście. Kolejnym tworem Gaudiego jest Park Guell. Niesamowite budowle przeplatają się z palmami i wielobarwnymi kwiatami. Znajduje się tutaj dom architekta, zamieniony w muzeum, gdzie możemy zobaczyć eksponaty związane z jego życiem. W parku dobrze będzie usiąść na najdłuższej na świecie ławce (152 m) i podziwiać widoki.

Koniecznie powinniśmy też odwiedzić Costa Brava – wybrzeże ciągnące na północ od Barcelony. Warto zajrzeć na półwysep Cap de Creus, gdzie wśród klifowych zatok znajdują się pełne uroku miasteczka i wioski rybackie. Panuje tu artystyczna atmosfera pełna wolności i swobody. Na półwyspie można zwiedzić zabytkową latarnię morską oraz klasztor. Jeżeli chcemy zobaczyć rzymskie ruiny, to udajmy się do Empuries. Zachowały się tutaj pozostałości agory oraz poru. Dostrzec da się także szachownicowy rozkład uliczek.

Pyszne jedzenie i inne rozrywki

Nie zapominajmy, że wakacje w Hiszpanii to także znakomita kuchnia. Podczas czternastodniowego urlopu warto spróbować regionalnych dań i tapas. We wszystkich, restauracjach, barach czy tawernach czekają na nas rozmaite niespodzianki. Tapas to doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy poznać wiele różnych dań i podróżujemy z grupą osób. Przygotowuje się je praktycznie ze wszystkiego, a następnie podaje w małych porcjach, dzięki czemu podczas jednej wizyty doświadczymy całego bogactwa smaków. Tapas występują w postaci kanapek, przekąsek czy koreczków. Łatwo dzielić się z innymi i mieszać je ze sobą. Naturalnie do picia należy zamówić hiszpańskie wino lub zimne piwo.

Jeśli chcemy zakosztować trochę kultury, koniecznie odwiedźmy El Corral de la Morería w Madrycie, gdzie co wieczór odbywają się pokazy flamenco. W mieście znajdziemy także wiele barów, w których ludzie tańczą i klaszczą aż do samego rana. Koncerty muzyki tradycyjnej na żywo, to jedna z najciekawszych atrakcji Hiszpanii.

Kiedy będziemy w Madrycie, nie zapomnijmy o zajrzeniu do Prado – to muzeum posiada wyjątkowo bogatą kolekcję malarstwa hiszpańskiego oraz arcydzieła największych mistrzów. Znajdziemy tu prace Boscha, Goi, El Greca czy Rembrandta. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie cały dzień.

Wyspy Kanaryjskie to raj dla miłośników malowniczych widoków oraz wielogodzinnych pieszych wędrówek. Działają tutaj parki narodowe, w których oglądać można zagrożone gatunki zwierząt i piękną roślinność. Krajobraz usiany jest wulkanicznymi skałami, a turyści mogą przyglądać się parującej wodzie morskiej, która styka się z lawą czy zwiedzić prawdziwe lawowe jaskinie. Park Narodowy Teide będzie doskonałym wyborem dla miłośników alpinizmu. Znajdziemy w nim trasy o różnym stopniu skomplikowania i długości.